NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев
4533
Калейдоскоп

Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев

Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев (1956-2014), съобщават от музея-галерия „Анел“, домакин на събитието от 11 септември

| 07 Септември 2024, 13:55 ч.
Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев
Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев
Снимка © “Анел“

Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев (1956-2014), съобщават от музея-галерия „Анел“, домакин на събитието от 11 септември.

Изложба по повод 85-ата годишнина от рождението на известният врачански художник Владимир Ганецовски бе открита днес в залата на художествената галерия „Иван Фунев“, към Регионалния исторически музей-Враца. Представени са 19 платна от фонда на музея и от трите творчески периода на художника, разказа кураторът Христо Божков.

Той припомни по-важните периоди от живота на Владимир Ганецовски, който е роден в с. Борован, но след като завършва Художествената академия през 1962 г. в класа на проф. Георги Богданов, остава да живее и работи във Враца.

В ателието му по онова време за шест години се установява и народния художник проф. Найден Петков, благодарение на когото Ганецовски е изградил и своя собствен оригинален стил, разказа кураторът.

„Творбите му са изчистени от строга академичност и създават усещане за свежест. Ганецовски минава през абстрактната живопис, рис

Красен Кралев представи пред приятели и почитатели в галерия „Нюанс“ шестата си самостоятелна изложба. Експозицията е озаглавена „Неустоимо 6“ и се състои от 30 живописни платна.

Красен Кралев е политик, бивш спортен министър и народен представител. Според него всеки трябва да изразява себе си чрез изкуство. „Няма да крия, че това ми е помогнало да оцелея в тези тежки политически години през последната част от моя живот“, каза той. Много съм щастлив, че голяма част от картините намериха вече своите нови домове и ще бъда част от вашия живот чрез това изкуство, защото то наистина е част от мен. Това са моите емоции, мисли, светоусещане“, обясни авторът. „Щастлив човек съм с приятели като вас и това ми личи по картините“, каза още Красен Кралев.

Това е последната авторова изложба за този сезон, каза Лили Владимирова, собственик на галерия „Нюанс“. Закриваме достойно този

На 2 август в столичния Регионален център за съвременно изкуство „Топлоцентрала“ ще се проведе третото издание на „Астропарти“, съобщиха от Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“. 

Събитието включва дигитализирана аудио-визуална беседа на терасата на „Топлоцентрала“ на тема „Звездообразуване – как се раждат звездите?“ с водещ д-р Недислав Веселинов - авиационен инженер, основател, управител и главен проектант на конструкторското бюро.

Около полунощ любителите на Космоса ще могат да наблюдават с професионални телескопи планетата Сатурн и звездни купове. 

Организатор на събитието, което цели популяризиране на астрономията, е екипът на Софийския планетариум.

Утре планетариумът ще работи със специална програма, ще има и томбола с награди за посетителите.

Първите две издания на „Астропарти“ бяха на теми “Ентропия – разпределение на

Тазгодишното 35-о издание на фестивала „Процес-Пространство” представя две изложби в Балчик.

Едната е подредена в Градската художествена галерия и е на варненската галерия „Ларго“, а другата е плод на работата на участвалите на форума 13 артисти от България, Сърбия, Гърция, Румъния и Турция. 

Експозициите интерпретират по-различен начин темата за безкрайността, възможните бъдещи хоризонти, арт диалози и обществени проблеми, каза кураторката Христина Бобокова.

По думите й Балчик традиционно е вдъхновяващ за участниците във фестивала, особено в неговата резидентска част, в която творците създават своето изкуство на място. Техните произведения са изложени в Туристическия информационен център „Мелницата“. Те са по мотото на форума „3+5=∞/Допустимо бъдеще“ и разглеждат бъдещето като абстрактна величина, изпълвана със съдържание от действия, фокусирани върху

Националната галерия в Дъблин посвещава изложба на жените импресионистки с около 60 творби, за да отбележи 150-годишнината от началото на това художествено движение, предаде АФП. 

През април 1874 г. в ателието на фотографа Надар в Париж е открита първата изложба на импресионисти. Сред най-известните представители на това движение са Моне, Мане, Реноар и Сезан.

Националната галерия в Дъблин иска да „разгледа четирима велики художници, на които е било обърнато много по-малко внимание приживе, защото са били жени“, обяснява пред АФП директорът на музея Каролин Кембъл.

Представени са френските художнички Берта Моризо (1841-1895), Ева Гонзалес (1849-1883) и Мари Бракмон (1840-1916), както и американката Мери Касат (1844-1926).

„Те ни карат да открием смисъла на импресионизма. Става дума както за светлината и цветовете, така и за семейството и близките о

До края на месеца ще бъдат показани живопис, рисунки, графики и скулптури, които разкриват дълбоката духовна и художествена визия на Цанев.

„Преди десет години Явор Цанев прекрачи отвъд границата на битието и навлезе във вечността – източник на неговото вдъхновение и творчески търсения. Неговото изкуство е пропито с вечни теми, които сливат времето и пространството, оставяйки само духовния път, по който човечеството преминава. Цанев, като съвременен сфинкс, задаваше загадки чрез своето изкуство, изследвайки вечните въпроси на човешката природа, митологията, религията и философията“, казва кураторът Пламена Димитрова-Рачева.

По думите й изложбата „Евридика, къде си?...“ е метафора на дълбоко духовно преживяване на любовта – любов, която се усеща, но никога не се преживява напълно. Женските образи в изложбата – богини, нимфи, менади, жрици и светици – сякаш идват от паралелни светове, въплъщавайки универсални и вечни ценности. Те прераждат и трансформират една в друга с енергийно безсмъртие, като се превръщат в символични носители на поетично, митологично, въображаемо или реално съдържание.

Творчеството на Явор Цанев, започнало през 80-те години на миналия век, е свързано с легендарната варненска графична школа, като художникът остава верен на своя уникален стил и естетически принципи. В последните години от живота си, като част от групата „Вар(т)на“, Цанев създава произведения, свързани с постмодернизма – видеофилми, инсталации и пластики, в които използва природни материали като морски камъни, съчетавайки пластика с рисунка и текстил.

„Явор Цанев ни оставя наследство, което не е подвластно на времето. Далеч от социалните теми и ревизионизма на нашето време, неговото изкуство съдържа дълбоко историческо познание, което натрупва мъдрост и вдъхновение. С тази изложба отдаваме почит на един художник, чиято работа ще остане вечно актуална и значима на глобално ниво“, казва още Пламена Димитрова-Рачева.

Концертът „90 години Васил Казанджиев“ на Русенската опера е част от „Софийски музикални седмици" (СМС) и е със специално подбрана програма, за да продължи честванията на един от най-големите съвременни и емблематични композитори и диригенти на България, съобщават от екипа на международния фестивал. 

Солист е Надежда Цанова (пиано), а диригент – Йордан Камджалов.

Програмата представя една от ранните творби на Казанджиев и едно от най-новите му произведения. Празнична музика „Псалми и ритуали” е съз­дадена през 1972 г. и е посветена на 10-го­диш­нината на камерния ансамбъл „Софийски солисти“. В това произведение са очертани майсторското владеене на музикалната материя и изпол­зването на тембровите похвати в многостранното развитие на формата, коментират от СМС

Лятното турне на „Молба за напускане“ продължава и през есента, съобщават продуцентите от „Ажур пико“. 

Постановката от Алексей Клас под режисурата на Богдан Петканин гостува на 21 август в Стара Загора, на 24 август – във Варна, 16 септември – Велико Търново. На 28 септември, 18 октомври и 27 октомври представлението се завръща на открита сцена „Сълза и смях“ в София.

В представлението с участието на Руслан Мъйнов, Петьо Петков-Шайбата, Филип Буков, Антоан Петров, Силвестър Силвестров и Петър Данов, комедията и трагедията на ежедневието се преплитат в непредсказуем танц.

„Представете си един подреден свят, в който цари честност, мир и единств

Изпълнения, вдъхновени от Metallica, AC/DC и ZZ Top, ще звучат в първия ден на Tribute Fest 2024, на 7 септември. Това съобщават организаторите.

Мястото на събитието е откритата сцена на „Строежа“. Ден по-късно, на 8 септември, ще бъдат почетени групите Alice in Chains, Red Hot Chilli Peppers и Linkin Park. Освен вечерните концерти, през деня ще има работилници, обучения и изпълнения на детски групи.

Tribute Fest 2024 подкрепя каузата на фондация „Тротоара“, посочват организаторите. По думите им стремежът е да се осигурят подходящи условия за младите хора, където те да развиват своите културни, духовни, интелектуални и национални ценности, да усъвършенстват уменията си и да придобиват нови.

За тринадесета година Видин ще бъде домакин на фестивала на изкуствата „Дунавски вълни“. Програмата му е наситена с интересни и разнообразни събития. 

Официалното откриване е днес с концерта "Музикален букет" на Градския духов оркестър и специалното участие на певческите групи "Божурите" и "Дунавия". Това каза заместник-кметът на община Видин Борислава Борисова.

Фестивалът се превърна в традиция, като тази година ще се проведе на различна локация. По-голямата част от организираните мероприятия са съсредоточени в парк „Владикина бахча“, други от тях ще бъдат в Културен център "Жул Паскин" и в Крайдунавския парк, допълни Борисова. Тя уточни, че от 22 юли до 27 юли фестивалната програма предлага на малки и големи музика, театрални представления, литературни вечери, беседи, творчески работилници, модно ревю, забавления и още изненади.

Тази година във фестивала

Извършва се консервация, реставрация и аварийно укрепване на част от обект „Крепостни стени на турско кале“ – висока тераса, ниска тераса и подход, във Видин. 

Имотът е публична държавна собственост и се намира непосредствено до крепостта „Баба Вида“. Обектът е обявен за паметник на културата от национално значение и е със статут на недвижима културна ценност, съобщиха от Областна администрация (ОА) Видин.

Консервационно–реставрационните и аварийно-укрепителни дейности имат за цел да предотвратят разрушителните процеси по градежните структури и да възстановят вече разрушените участъци. Поради естеството на обекта не е възможно той да бъде напълно изолиран от проникване на влага, но този процес е възможно да бъде значително намален, обясниха от ОА - Видин.

Мотивите за осъществяване на проекта са свързани с отрицателната оценка за настоящото състояние на обек

Явор Цанев е роден на 13 октомври 1956 г. в София. През 1982 г. завършва Националната  художествена академия, специалност „Графика“, при проф. Петър Чуклев. От 1985 г. е член на  Съюза на българските художници. Живее и твори във Варна от 1982 г. Работи в областта на живописта, графиката, видеоарта и инсталацията. От 2000 г. е доцент във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, а от  2009 г. преподава в Техническия университет, Варна. 

Участва в клуб „Вар/т/на“ – група за концептуално изкуство, от 2000 г. до разпадането му, и в „Групата на 11-те“ – наследник на Вар/т/на. Член е на обществения експертен съвет по естетизация на градската среда към дирекция „Култура и духовно развитие“ на община Варна. Участва в множество самостоятелни и колективни изложби. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Зимата на нашето недоволство
Малък градски театър „Зад канала“ от София гостува във Варна със спектакъла „Зимата на нашето недоволство“ по романа на Джон Стайнбек, адаптиран за сцена от ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата&rdqu ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Тикер в 05:00 ч.
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в пар ...
Начало Калейдоскоп
4533
Калейдоскоп

Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев

Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев (1956-2014), съобщават от музея-галерия „Анел“, домакин на събитието от 11 септември.„Преди десет години Явор Цанев прекрачи отвъд границата на битието и навлезе във вечността – източник на неговото вдъхновение и творчески търсения.

| 07 Септември 2024, 13:55 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев
Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев
Снимка © “Анел“

Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев (1956-2014), съобщават от музея-галерия „Анел“, домакин на събитието от 11 септември.

До края на месеца ще бъдат показани живопис, рисунки, графики и скулптури, които разкриват дълбоката духовна и художествена визия на Цанев.

Изложба по повод 85-ата годишнина от рождението на известният врачански художник Владимир Ганецовски бе открита днес в залата на художествената галерия „Иван Фунев“, към Регионалния исторически музей-Враца. Представени са 19 платна от фонда на музея и от трите творчески периода на художника, разказа кураторът Христо Божков.

Той припомни по-важните периоди от живота на Владимир Ганецовски, който е роден в с. Борован, но след като завършва Художествената академия през 1962 г. в класа на проф. Георги Богданов, остава да живее и работи във Враца.

В ателието му по онова време за шест години се установява и народния художник проф. Найден Петков, благодарение на когото Ганецовски е изградил и своя собствен оригинален стил, разказа кураторът.

„Творбите му са изчистени от строга академичност и създават усещане за свежест. Ганецовски минава през абстрактната живопис, рис

Красен Кралев представи пред приятели и почитатели в галерия „Нюанс“ шестата си самостоятелна изложба. Експозицията е озаглавена „Неустоимо 6“ и се състои от 30 живописни платна.

Красен Кралев е политик, бивш спортен министър и народен представител. Според него всеки трябва да изразява себе си чрез изкуство. „Няма да крия, че това ми е помогнало да оцелея в тези тежки политически години през последната част от моя живот“, каза той. Много съм щастлив, че голяма част от картините намериха вече своите нови домове и ще бъда част от вашия живот чрез това изкуство, защото то наистина е част от мен. Това са моите емоции, мисли, светоусещане“, обясни авторът. „Щастлив човек съм с приятели като вас и това ми личи по картините“, каза още Красен Кралев.

Това е последната авторова изложба за този сезон, каза Лили Владимирова, собственик на галерия „Нюанс“. Закриваме достойно този

На 2 август в столичния Регионален център за съвременно изкуство „Топлоцентрала“ ще се проведе третото издание на „Астропарти“, съобщиха от Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“. 

Събитието включва дигитализирана аудио-визуална беседа на терасата на „Топлоцентрала“ на тема „Звездообразуване – как се раждат звездите?“ с водещ д-р Недислав Веселинов - авиационен инженер, основател, управител и главен проектант на конструкторското бюро.

Около полунощ любителите на Космоса ще могат да наблюдават с професионални телескопи планетата Сатурн и звездни купове. 

Организатор на събитието, което цели популяризиране на астрономията, е екипът на Софийския планетариум.

Утре планетариумът ще работи със специална програма, ще има и томбола с награди за посетителите.

Първите две издания на „Астропарти“ бяха на теми “Ентропия – разпределение на

Тазгодишното 35-о издание на фестивала „Процес-Пространство” представя две изложби в Балчик.

Едната е подредена в Градската художествена галерия и е на варненската галерия „Ларго“, а другата е плод на работата на участвалите на форума 13 артисти от България, Сърбия, Гърция, Румъния и Турция. 

Експозициите интерпретират по-различен начин темата за безкрайността, възможните бъдещи хоризонти, арт диалози и обществени проблеми, каза кураторката Христина Бобокова.

По думите й Балчик традиционно е вдъхновяващ за участниците във фестивала, особено в неговата резидентска част, в която творците създават своето изкуство на място. Техните произведения са изложени в Туристическия информационен център „Мелницата“. Те са по мотото на форума „3+5=∞/Допустимо бъдеще“ и разглеждат бъдещето като абстрактна величина, изпълвана със съдържание от действия, фокусирани върху

Националната галерия в Дъблин посвещава изложба на жените импресионистки с около 60 творби, за да отбележи 150-годишнината от началото на това художествено движение, предаде АФП. 

През април 1874 г. в ателието на фотографа Надар в Париж е открита първата изложба на импресионисти. Сред най-известните представители на това движение са Моне, Мане, Реноар и Сезан.

Националната галерия в Дъблин иска да „разгледа четирима велики художници, на които е било обърнато много по-малко внимание приживе, защото са били жени“, обяснява пред АФП директорът на музея Каролин Кембъл.

Представени са френските художнички Берта Моризо (1841-1895), Ева Гонзалес (1849-1883) и Мари Бракмон (1840-1916), както и американката Мери Касат (1844-1926).

„Те ни карат да открием смисъла на импресионизма. Става дума както за светлината и цветовете, така и за семейството и близките о

„Преди десет години Явор Цанев прекрачи отвъд границата на битието и навлезе във вечността – източник на неговото вдъхновение и творчески търсения. Неговото изкуство е пропито с вечни теми, които сливат времето и пространството, оставяйки само духовния път, по който човечеството преминава. Цанев, като съвременен сфинкс, задаваше загадки чрез своето изкуство, изследвайки вечните въпроси на човешката природа, митологията, религията и философията“, казва кураторът Пламена Димитрова-Рачева.

По думите й изложбата „Евридика, къде си?...“ е метафора на дълбоко духовно преживяване на любовта – любов, която се усеща, но никога не се преживява напълно. Женските образи в изложбата – богини, нимфи, менади, жрици и светици – сякаш идват от паралелни светове, въплъщавайки универсални и вечни ценности. Те прераждат и трансформират една в друга с енергийно безсмъртие, като се превръщат в символични носители на поетично, митологично, въображаемо или реално съдържание.

Концертът „90 години Васил Казанджиев“ на Русенската опера е част от „Софийски музикални седмици" (СМС) и е със специално подбрана програма, за да продължи честванията на един от най-големите съвременни и емблематични композитори и диригенти на България, съобщават от екипа на международния фестивал. 

Солист е Надежда Цанова (пиано), а диригент – Йордан Камджалов.

Програмата представя една от ранните творби на Казанджиев и едно от най-новите му произведения. Празнична музика „Псалми и ритуали” е съз­дадена през 1972 г. и е посветена на 10-го­диш­нината на камерния ансамбъл „Софийски солисти“. В това произведение са очертани майсторското владеене на музикалната материя и изпол­зването на тембровите похвати в многостранното развитие на формата, коментират от СМС

Лятното турне на „Молба за напускане“ продължава и през есента, съобщават продуцентите от „Ажур пико“. 

Постановката от Алексей Клас под режисурата на Богдан Петканин гостува на 21 август в Стара Загора, на 24 август – във Варна, 16 септември – Велико Търново. На 28 септември, 18 октомври и 27 октомври представлението се завръща на открита сцена „Сълза и смях“ в София.

В представлението с участието на Руслан Мъйнов, Петьо Петков-Шайбата, Филип Буков, Антоан Петров, Силвестър Силвестров и Петър Данов, комедията и трагедията на ежедневието се преплитат в непредсказуем танц.

„Представете си един подреден свят, в който цари честност, мир и единств

Изпълнения, вдъхновени от Metallica, AC/DC и ZZ Top, ще звучат в първия ден на Tribute Fest 2024, на 7 септември. Това съобщават организаторите.

Мястото на събитието е откритата сцена на „Строежа“. Ден по-късно, на 8 септември, ще бъдат почетени групите Alice in Chains, Red Hot Chilli Peppers и Linkin Park. Освен вечерните концерти, през деня ще има работилници, обучения и изпълнения на детски групи.

Tribute Fest 2024 подкрепя каузата на фондация „Тротоара“, посочват организаторите. По думите им стремежът е да се осигурят подходящи условия за младите хора, където те да развиват своите културни, духовни, интелектуални и национални ценности, да усъвършенстват уменията си и да придобиват нови.

За тринадесета година Видин ще бъде домакин на фестивала на изкуствата „Дунавски вълни“. Програмата му е наситена с интересни и разнообразни събития. 

Официалното откриване е днес с концерта "Музикален букет" на Градския духов оркестър и специалното участие на певческите групи "Божурите" и "Дунавия". Това каза заместник-кметът на община Видин Борислава Борисова.

Фестивалът се превърна в традиция, като тази година ще се проведе на различна локация. По-голямата част от организираните мероприятия са съсредоточени в парк „Владикина бахча“, други от тях ще бъдат в Културен център "Жул Паскин" и в Крайдунавския парк, допълни Борисова. Тя уточни, че от 22 юли до 27 юли фестивалната програма предлага на малки и големи музика, театрални представления, литературни вечери, беседи, творчески работилници, модно ревю, забавления и още изненади.

Тази година във фестивала

Извършва се консервация, реставрация и аварийно укрепване на част от обект „Крепостни стени на турско кале“ – висока тераса, ниска тераса и подход, във Видин. 

Имотът е публична държавна собственост и се намира непосредствено до крепостта „Баба Вида“. Обектът е обявен за паметник на културата от национално значение и е със статут на недвижима културна ценност, съобщиха от Областна администрация (ОА) Видин.

Консервационно–реставрационните и аварийно-укрепителни дейности имат за цел да предотвратят разрушителните процеси по градежните структури и да възстановят вече разрушените участъци. Поради естеството на обекта не е възможно той да бъде напълно изолиран от проникване на влага, но този процес е възможно да бъде значително намален, обясниха от ОА - Видин.

Мотивите за осъществяване на проекта са свързани с отрицателната оценка за настоящото състояние на обек

Творчеството на Явор Цанев, започнало през 80-те години на миналия век, е свързано с легендарната варненска графична школа, като художникът остава верен на своя уникален стил и естетически принципи. В последните години от живота си, като част от групата „Вар(т)на“, Цанев създава произведения, свързани с постмодернизма – видеофилми, инсталации и пластики, в които използва природни материали като морски камъни, съчетавайки пластика с рисунка и текстил.

„Явор Цанев ни оставя наследство, което не е подвластно на времето. Далеч от социалните теми и ревизионизма на нашето време, неговото изкуство съдържа дълбоко историческо познание, което натрупва мъдрост и вдъхновение. С тази изложба отдаваме почит на един художник, чиято работа ще остане вечно актуална и значима на глобално ниво“, казва още Пламена Димитрова-Рачева.

Явор Цанев е роден на 13 октомври 1956 г. в София. През 1982 г. завършва Националната  художествена академия, специалност „Графика“, при проф. Петър Чуклев. От 1985 г. е член на  Съюза на българските художници. Живее и твори във Варна от 1982 г. Работи в областта на живописта, графиката, видеоарта и инсталацията. От 2000 г. е доцент във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, а от  2009 г. преподава в Техническия университет, Варна. 

Участва в клуб „Вар/т/на“ – група за концептуално изкуство, от 2000 г. до разпадането му, и в „Групата на 11-те“ – наследник на Вар/т/на. Член е на обществения експертен съвет по естетизация на градската среда към дирекция „Култура и духовно развитие“ на община Варна. Участва в множество самостоятелни и колективни изложби. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Зимата на нашето недоволство
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Калейдоскоп
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Цветни аспекти
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.